به نام خالق تمام زیبایی ها

تاریخچه روستای لیند

روستای لیند بین دو رشته از رشته کوه های سلسله جبال البرز مرکزی واقع است و جزئی از دهستان ولوپی متعلق به بخش مرکزی شهرستان سوادکوه پل سفید، از استان مازندران محسوب می­گردد. دارای زمستان­های سرد و پربرف به طوریکه گاهی راه های مواصلاتی آن مسدود و غیرقابل عبور می­شود. این روستا اقلیمی معتدل و مرطوب دارد و در 34 کیلومتری جنوب شهر پل سفید واقع است از شمال متصل به جنگل سری لیند و از جنوب به رودخانه چرات، از شرق به روستای کارمزد و از غرب به شهر آلاشت متصل می­باشد. اعتمادالسلطتنه در کتاب التدوین روستای لیند را از بلوکات آلاشت نام می­دارد. روستای لیند دارای غارهای بزرگی است که یکی از علت­های نام­گذاری لیند با توجه به گویش طبری لی (یعنی غار) و وجود غار دیوکِر و بِزلی که از لحاظ سوق­الجیشی مشرف بر تنگه و اطراف می­باشد، بوده است. همچنین آثار زندگی در داخل غار دیوکِر لیند بیانگر قدمت این روستا می­باشد.

لیند دارای یک بقعه متبرک بنام دختر پاک می­باشد که بسیاری از نشانه­ ها حاکی از آن است که این مکان از دوران پرستش مهر و آناهیتا (آتشکده سابق) است که حدود 5000 هزار سال قدمت دارد. باورهای قدیمی حکایت از آن دارد که بعد از ورود اسلام به ایران و طبرستان بقعه دختر پاک مدفن خواهر امام رضا (ع) گشته است. روستای لیند دارای یک چشمه آب در وسط روستا است که به مرز بین پایین­محل و بالا­محل معروف شده است. لازم به ذکر است بنا بر آنچه که از شواهد و قرائن بدست آمده است از لحاظ قومیتی نیز اقوام پایین­محل و بالامحل از نسل متفاوتی می­باشند .

مردم روستای لیند دارای اتحاد و یکپارچگی مثال زدنی در مسائل مختلف عمرانی، مذهبی و غیره می­باشند که زبانزد منطقه ولوپی سوادکوه می­باشد؛ مثل ساخت منبع و چشمه آب در دهه40، شبکه آبرسانی و برق در دهه 50، احداث مسجد باب­الحوائج و شبکه آبرسانی جدید که همگی با همیاری مردم انجام گرفته است.

از منظر کار و پیشه، اکثر مردم روستا بازنشسته شرکت فولاد البرز مرکزی و دامدار و کشاورز می­باشند .

لیند در زمان جنگ تحمیلی پنج شهید (که دو شهید آن روحانی بودند) تقدیم اسلام و انقلاب نموده است که عبارتند از: شهید هوشنگ عزیزپور، شهید جانعلی ابراهیمی، طلبه شهید نظام­علی قلی­نژاد ، طلبه شهید ربیع­قلی نژاد و شهید جاویدالاثر داریوش محمدی.

بخشی از زمین­ها و اراضی لیند معروف به زمین­های جورنشت لیند یا امیریه می­باشد که در طول سالیان متمادی افراد زیادی از جمله خاندان پهلوی اقدام به تصاحب آن نمودند که با مقاومت و درایت اهالی روستا همچنان در اختیار اهالی روستا می­باشد.

 

پایگاه مقاومت بسیج شهید عزیزپور لیند